Skip to content

Ikvienam būtu jāprot atšķirt “sadeguša” ūdens garšu. Bet kā to atšķirt?

Kādu ūdeni nedzert vasarā?

Atplaukstot vasarai, pieaug patērētā ūdens daudzums un risks piepildīt savu organismu ar sabojātu (“sadegušu”) ūdeni.

“Sadedzis” ūdens ir tāds, kas uzglabājies PET pudelē un ilgāku laiku pārkarsis saulē. Šādu pārkarsētu ūdeni nav vēlams dzert arī tad, kad tas ir atdzisis. Arī stikla pudelēs ūdenim “nepatīk” saule  – tas kļūst oksidatīvāks. Lai izvairītos no šāda riska, ūdens pareizi jāuzglabā un ikvienam jāprot atšķir pēc garšas, vai ūdens ir “sadedzis”.

Daudz ceļojot pa siltajām zemēm, esmu pamanījis, ka ūdens 70% no mazajos ielu veikaliņos nopērkamajām PET pudelēm,  kas visu visu dienu atrodas saulē, ir sadedzis.

Kas liecina par to, ka ūdeni vairs nav vēlams dzert?

Saspiediet ūdens pudeli un pasmaržojiet gaisu, kas no tās iznāk. Ja smaržai un garšai ir viegla alkohola vai citronu aromāts, ūdens būs sabojājies.

Vērīgāki ūdens lietotāji šo garšu un smaržu atpazīst, taču ne vienmēr to interpretē, kā “sadeguša ūdens” garšu. Esmu ievērojis, ka arī daudzi mani kolēģi – ūdens someljē šo īpašo smaržu un garšu neatpazīst. Nevis tāpēc, ka viņi to nejūt, bet gan tāpēc, ka nekad iepriekš nav pievērsuši tam īpašu uzmanību.

 

Gluži nesen nonācu līdz domai, ka arī šī  (“sadegušā” ūdens) garša ir jānokalibrē ne tikai ūdens garšu speciālistiem, bet ikvienam.

Ko nozīmē garšu kalibrācija? Lai ūdens someljē spētu atpazīt dažādu minerālvielu garšas ūdenī, sākumā tiek kalibrēta katra minerālviela atsevišķi. Tas ir, tiek izgaršota katra minerālviela vai tās savienojums, atšķaidot to destilētā (tīrā) ūdenī. Tādā veidā iemācāmies atpazīt atsevišķu minerālvielu garšas.

Tāpat būtu vērtīgi nokalibrēt un iemācīties atpazīt “sadeguša” ūdens garšu. Īpaši jaunajai paaudzei, kas no agras bērnības sāka dzert ūdeni no PET pudelēm.

Ja jūti aicinājumu, ka vēlies paplašināt savu sajūtu inteliģenci, apgūstot ūdens garšu nianses, reģistrējies šeit PIETEIKTIES un mēs Tevi informēsim par nākamo Ūdens Someljē kursu Rīgā klātienē. Tikmēr varat iesildīties un apgūt dažus pamatus tiešsaistē vietnē www.waterambassador.org 

Kad piedalījos talantu šovā “The Brain” viens no maniem uzdevumiem bija atšķirt tieši sadegušā ūdens garšu. Studijā tika izvietotas 39 glāzes, kuras tika piepildītas ar ūdeni no stikla pudelēm un viena no PET pudeles. PET pudeli organizātori speciāli turēja saulē, lai tā sabojātu ūdeni. Zemāk ir raidījuma ierakts. (14.min)

Kā nokalibrēt “sadeguša” ūdens garšu?

Nopērciet negāzētu un gāzētu ūdeni, apzināti paturiet tos ļoti siltā vidē vismaz vienu dienu, tā, lai ūdens pudelē uzkarstu kā tēja. Tad atdzesējiet abas pudeles līdz istabas temperatūrai.

 

Tālāk – “degustācija”. 

Garšas atskaites punktam nepieciešamas tādas pašas ūdens pudeles, bet, kas nav pārkarsušas. Sākumā, saspiežot gan pārkarsušās, gan nepārkarsušās pudeles, paošņājiet to saturu. Tad padzerieties no vienas un no otras pudeles. Atcerieties šo garšu, tā arī būs “sadeguša” ūdens garšas kalibrācija.

Iesaku to darīt ar gāzētu un negāzētu ūdeni, jo ļoti iespējams, ka negāzētam ūdenim sajust šīs garšas nianses būs grūtāk. Pirms “degustācijas” vēlams vismaz 30 minūtes neko nedzert un neēst. To darīt vislabāk dienas pirmajā pusē no pulksten deviņiem līdz pulksten vienpadsmitiem, kad garšu uztvere ir visasākā. Veicot šo garšas kalibrāciju, ofisā pieaiciniet arī darba kolēģus, vai mājās – ģimenes locekļus. Uzskatu, ka “sadeguša” ūdens garšu būtu jāprot jāatpazīst ikvienam.

Iesaku lietot ūdens dzeršanas atgādinātāju PickAqua, kas regulāri atgādina ne tikai padzerties, bet papildus pie katra atgādinājuma motivē lietotāju dzert ūdeni ar dažādiem interesantiem faktiem par ūdeni. 

Tātad mazākiem malkiem, bet biežāk!

Kā rīkoties vasarā?

Neturēt ūdens pudeles automašīnas salonā. Daudz drošāk tās novietot bagāžniekā. Kāpēc tā rīkoties, iemesli ir vismaz trīs.

  1. Ūdens nesabojāsies.
  2. Tiešos saules staros ūdens kļūst oksidatīvāks, tas nozīmē, ka ūdens mūs attālina no ilgtspējīgas veselības. Tas attiecas arī uz ūdeni stikla pudelēs.
  3. Palielināmā stikla efekts. Reti, bet gadās, ka ar ūdeni piepildīta pudele var radīt palielināmā stikla efektu, kā rezultātā auto salons var aizdegties.

Ja esat pludmalē, noteikti neturiet ūdeni atklātos saules staros uz karstām smiltīm. Ja esat ar bērniem, palūdziet, lai viņi izrok ūdens slēpni. Bērni noteikti priecāsies par pašu procesu. Ūdens glabāsies vēsumā un būs drošs dzeršanai.

 

Kas tieši notiek, sakarstot plastmasai, kur uzglabājas ūdens vai ēdiens?

Jo karstāks, jo vairāk plastmasas materiālu var nonākt ūdenī un pārtikā.

Lielākā daļa dzērienu vai pārtikas produktu plastmasas iepakojumu izdala ļoti nelielu daudzumu ķīmisko vielu. Karstums palīdz noārdīt ķīmiskās saites plastmasā, piemēram, plastmasas pudelēs, un šīs ķīmiskās vielas var migrēt ūdenī.

Saskaņā ar ASV Pārtikas un veterinārā dienesta speciālistu sniegto informāciju, ķīmisko vielu daudzums ir pārāk niecīgs, lai radītu veselības problēmas. Taču zinātnieki, kuri šo ietekmi pēta ilgtermiņā, norāda, ka visas šīs mazās devas var ievērojami palielināties, ja nevērīgi attiecamies pret plastmasas iepakojumiem, it īpaši vasarā. Karstums PET pudelēs paātrina antimona un acetaldehīda izdalīšanos. Antimonu izmanto plastmasas ražošanā, un lielās devās tas var būt toksisks. 

Antimonu izskalošanas ātrums no PET pudelēm ir neliels, ja uzglabāšanas temperatūra ir līdz 25°C. Tomēr temperatūrā, kas ir virs 45°C un augstāka, antimona izdalīšanās var notikt ļoti ātri.

Vasarā temperatūra automašīnas salonā var pārsniegt 70 grādus. Eksperimentos bija nepieciešamas 38 dienas, līdz ūdens pudeles, ko līdz šai temperatūrai uzsildīja laboratorijā, uzrādīja antimona līmeni, kas pārsniedza drošības līmeni. 

Galu galā, ķīmisko vielu mikroelementu daudzums, ko cilvēks var patērēt no plastmasas pārtikas vai dzērienu traukiem, kas atstāti karstumā, neapdraudēs veselību īstermiņā. Taču vajadzētu pievērst vairāk uzmanības tam, cik daudz dažādu plastmasas izstrādājumu ir mūsu ikdienas vidē. Piemēram, sintētiskas drēbes.

Ūdens benzīntankos

Domājot par ūdens uzglabāšanas temperatūru, jāņem vērā arī apkārtējā vide, kādos apstākļos PET pudeles atrodas.

Esmu pamanījis samērā neuzmanīgu attieksmi tieši benzīntankos, kad klientu ērtībām ūdens pudeles izvieto tieši pie pašas degvielas uzpildes pistoles. PET materiāls ir viegli elpojošs, tas nozīmē, ka izgarojošā degviela iekļūst ūdens pudelēs. Protams, te ir arī nozīme, cik ilgi pudele atradusies degvielas uzpildes pistoles tuvumā. Lai ūdenī sajustu degvielas piegaršu, tam līdzās degvielas uzpildes pistolei būtu jāstāv vismaz pāris dienas.

Labās ziņas ir tās, ka ūdens iepakojumu apgrozījums karstajās dienās ir liels un visticamāk pudeles degvielas uzpildes stacijā neatrodas pārlieku ilgi. Latvijā tas faktiski notiek tikai vasaras periodā, bet arī tad tam tā nevajadzētu būt. Tas vienkārši nav pēc “Feng Shui”. 

Uz vairuma pudeļu ir skaidri un gaiši rakstīts – “neuzglabāt līdzās izgarojošām vielām un spēcīgām smakām”.

Ūdens pudelēs būtu jāuzglabā tādos pašos apstākļos, kā patērētāji glabā citus pārtikas produktus.Lai uzzinātu vairāk par ūdens dzeršanas paradumiem, kā arī atklātu visu Latvijā pieejamo minerāl ūdeņu sastāvu interpretācijas, lejuplādējiet ūdens izvēles lietotni PickAqua.

Ūdens izvēles lietotnē, var atrast visus ūdeņus pēc tā dominējošā elemnta vai dažādiem citiem vērtību parametriem. 

Savas dzīves laikā tu izdzer aptuveni 40 tūkstošus litru ūdens – kvalitātei ir nozīme!

Padalīties:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on vk
VK
Share on odnoklassniki
OK
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Dive deep into the subject of water with PickAqua app:

Related articles
Ūdens, āda, skaistums un veselība

Ūdens, āda, skaistums un veselība

Tas, ka cilvēks burtiski sastāv no ūdens, nav noslēpums. Labu ādas veselību grūti iedomājama bez pietiekama ūdens daudzuma uzņemšanas ikdienā. Taču ne mazāk svarīgs ir arī mūsu lietotā ūdens sastāvs,…
Ūdens uzglabāšanas zelta likums

Ūdens uzglabāšanas zelta likums

Īpaši svarīgi mammām un bērniem! Ko nekad nevajadzētu darīt ar ūdeni, lai dzīvotu ilgi un veselīgi. Kā karstā laikā uzglabāt ūdeni pudelēs? Nav vēlams ūdeni uzglabāt tiešos saules staros ne…

Latest articles​

Каждый должен научиться различать вкус «горелой» воды

Каждый должен научиться различать вкус «горелой» воды

С наступлением лета количество потребляемой воды увеличивается, и увеличивается риск наполнить организм поврежденной («сгоревшей») водой. «Сгоревшая» вода – это вода, которая хранилась в ПЭТ-бутылке и длительное время перегревалась на солнце. Не рекомендуется пить такую ​​перегретую воду даже в остывшем виде.…
Todos deberían aprender a distinguir el sabor del agua "quemada". Como hacer lo?

Todos deberían aprender a distinguir el sabor del agua "quemada". Como hacer lo?

A medida que avanza el verano, aumenta la cantidad de agua consumida y aumenta el riesgo de llenar su cuerpo con agua dañada ("quemada"). El agua "quemada" es agua que se ha almacenado en una botella de PET y se…
Ikvienam būtu jāprot atšķirt “sadeguša” ūdens garšu. Bet kā to atšķirt?

Ikvienam būtu jāprot atšķirt “sadeguša” ūdens garšu. Bet kā to atšķirt?

Atplaukstot vasarai, pieaug patērētā ūdens daudzums un risks piepildīt savu organismu ar sabojātu (“sadegušu”) ūdeni. “Sadedzis” ūdens ir tāds, kas uzglabājies PET pudelē un ilgāku laiku pārkarsis saulē. Šādu pārkarsētu ūdeni nav vēlams dzert arī tad, kad tas ir atdzisis.…
Jeder sollte lernen, den Geschmack von "verbranntem" Wasser zu unterscheiden. Wie kann man es lernen?

Jeder sollte lernen, den Geschmack von "verbranntem" Wasser zu unterscheiden. Wie kann man es lernen?

Mit fortschreitendem Sommer steigt die verbrauchte Wassermenge und das Risiko, Ihren Körper mit beschädigtem ("verbranntem") Wasser zu füllen, steigt. „Verbranntes“ Wasser ist Wasser, das in einer PET-Flasche gelagert und lange in der Sonne überhitzt wurde. Es ist nicht ratsam, solch…
Everyone should learn to distinguish the taste of "burnt" water. How to do it?

Everyone should learn to distinguish the taste of "burnt" water. How to do it?

As summer progresses, the amount of water consumed increases and the risk of filling your body with damaged ("burnt") water increases. "Burnt" water is water that has been stored in a PET bottle and overheated in the sun for a…
Agua, piel, belleza y salud

Agua, piel, belleza y salud

No es secreto que el ser humano está literalmente hecho de agua.Es difícil imaginar una buena salud de la piel sin tomar suficiente agua a diario. Sin embargo, la composición y calidad del agua que utilizamos y la técnica de…
Wasser, Haut, Schönheit und Gesundheit

Wasser, Haut, Schönheit und Gesundheit

Es ist kein Geheimnis, dass der Mensch fast wörtlich aus Wasser besteht.Eine gute Hautgesundheit ist schwer vorstellbar, ohne täglich ausreichend Wasser zu trinken. Nicht weniger wichtig sind jedoch die Zusammensetzung und Qualität des verwendeten Wassers sowie die Technik der Wasseraufnahme…
Вода, кожа, красота и здоровье

Вода, кожа, красота и здоровье

Не секрет, что человеческий организм буквально состоит из воды.Хорошее здоровье кожи трудно представить без ежедневного употребления достаточного количества воды. Однако не менее важны состав и качество воды, которую мы употребляем, и сама техника водозабора.Многие наверняка замечали, что на состояние кожи,…

Welcome! Do you like cookies?

Of course you do! Everyone likes cookies. Speaking of which, we just need to let you know this website stores cookies on your computer to improve your user experience.

To learn more please see our Cookie notice and our Privacy notice.