Skip to content

Ūdens, āda, skaistums un veselība

Tas, ka cilvēks burtiski sastāv no ūdens, nav noslēpums.

Labu ādas veselību grūti iedomājama bez pietiekama ūdens daudzuma uzņemšanas ikdienā. Taču ne mazāk svarīgs ir arī mūsu lietotā ūdens sastāvs, kvalitāte un pati ūdens uzņemšanas tehnika.

Daudzi noteikti ir pamanījuši, ka ādas, matu un pat nagu stāvokli nereti ietekmē tas, kādā ūdenī mazgājamies. Atliek aizbraukt atpūtā uz pāris dienām tur, kur ūdens sastāvs  ir savādāks un uzreiz var sajust tā ietekmi uz ādu. Lielākoties var pamanīt, ka āda kļūst sausāka, vai gluži pretēji. Šis ir spilgts piemērs, kas apliecina – ūdens sastāvam ir liela ietekme uz ādu pat ārīgi.

Tieši tāpat, bet no iekšas iedarbojās arī ūdens, ko ikdienā dzeram, jo “tu esi tas, ko dzer”.

Cilvēks dzīves laikā izdzer aptuveni 40 000  litrus ūdens un mūsu organisms burtiski ir šī ūdens filtrs. Līdz ar to ūdens kvalitātei ir būtiskāka nozīme.

Skaistuma vairošanas aroda speciālisti (kosmetologi, dermatologi) saviem klientiem atbildīgi iesaka dzert ūdeni pietiekamā daudzumā. Pavisam noteikti – jebkuru ādas kopšanas procedūru efektivitāte uzlabojas, ja organisms ir pietiekami padzēries.

Dzenoties pēc skaistuma un jaunības, mēs labprāt investējam dārgos krēmos un skaistumkopšanas procedūrās, kas lielākoties vērstas tieši ādas hidratācijai. Bet pavisam neaizdomājamies par ūdens kvalitāti, ko lietojam ikdienā.

 

Par daudzumu

Dažādu pētījumu rezultāti apstiprina, ka lielāks ūdens patēriņš uzturā var pozitīvi ietekmēt normālu ādas fizioloģiju, ko nosaka tās hidratācija, blīvums, biezums un biomehāniskā uzvedība, un, jo īpaši tiem indivīdiem, kuriem ikdienas ūdens patēriņš ir mazs.

 

Atgādini sev padzerties

Pietiekams ūdens daudzums organismā ir būtiska sastāvdaļa ne tikai fiziskai, bet arī garīgai veselībai.

Būtiska ir arī ūdens dzeršanas tehnika. Kopējo patērētā ūdens daudzumu  vēlams sadalīt proporcionāli dienas garumā. Tas nozīmē, ka daudz efektīvāk ir dzert ūdeni maziem malkiem, bet maksimāli bieži, nevis piecas reizes pa pus litram. Tas saistīts ar to, ka ūdeni mēs zaudējam ik sekundi, ar izelpu un svīšanu.

Iesaku lietot ūdens dzeršanas atgādinātāju PickAqua, kas regulāri atgādina ne tikai padzerties, bet papildus pie katra atgādinājuma motivē lietotāju dzert ūdeni ar dažādiem interesantiem faktiem par ūdeni. 

Tātad mazākiem malkiem, bet biežāk!

Kāds ūdens sastāvs ietekmēs ādu?

Ūdens no ūdens atšķiras. Kā?

Pirms akcentēt kādu konkrētu ūdens sastāvdaļu, būtiski izprast paša ūdens dažādības pamatprincipu.

Pēc iedarbības uz ādu un kopējo veselību, ūdeņus var iedalīt trīs grupās.

  1. Neefektīvs vai nevēlams ūdens – filtrēts: nesatur būtiskus mikro un makro elementus.
  2. Neitrāls ūdens – dabīgais sastāvs nav mainīts: līdzsvarā satur mikro un makro elementus.
  3. Ūdens ar papildus vērtību – tas ir ūdens, kura sastāvā noteiktā koncentrācijā ir ādu ietekmējoši elementi.


Kāds ūdens ir mazāk efektīvs vai pat nevēlams ādai?

Pēc PubMed pieejamiem pētījumiem par ūdens sastāva iedarbību uz ādu,  konstatēts, ka ir būtiska atšķirība, vai tiek lietots dezinficēts, mikrobioloģiski drošs, daudzas reizes filtrēts krāna ūdens, vai dabīgas izcelsmes minerālūdens, kura dabīgais sastāvs netiek mākslīgi ietekmēts.

 

Ūdens sastāv no mikro un makro elementiem.

Mikro elementi ir visi tie elementi, kas ūdenī sastopami ļoti mazās koncentrācijās un uz pudeles etiķetes tos lielākoties nenorāda, bet ūdenī tie vienmēr ir: Cu, Zn, I, Fe, Li, Si.

Makro elementi ir tie, ko lielākoties norāda uz pudeles etiķetes:  Ca, Mg, K, Na, Cl, SO4, HCO3. Tie ir elementi, kas ūdenī ir daudz lielākās devās, nekā mikroelementi.

 

Mikro elementiem ūdenī ir tik pat svarīga loma kā makro elementiem, jo efektīva makro elementu iedarbība nav iedomājama bez mikro elementu klātbūtnes. Tie burtiski papildina un ir atkarīgi viens no otra.

 

Tāpēc osmotiski filtrētu ūdeni (kas ir pilnībā attīrīts no mikro un makro elementiem) ilgtermiņā lietot kā dzeramo bāzes ūdeni nebūtu vēlams. Šāds, pilnībā tīrs ūdens, kas pēc īpašībām ir tuvs destilētam ūdenim, pēc savas dabas ir arī agresīvs. Tas nozīmē, ka tam ir tendence kaut ko paņemt sev no tās vides, kur tas nokļūst. Pie šīs pašas klases var attiecināt arī tos ūdeņus, kas ir filtrēti, atpakaļ pievienojot tikai makro elementus. Arī šādu ūdeni nevar uzskatīt par optimālu.

Neitrālas iedarbības ūdens

Šajā klasē varētu attiecināt visus ūdeņus, kas ir ar neitrālu, līdzsvarotu minerālsāļu sastāvu. Tas nozīmē, ka tiem nav pietiekamā daudzumā  ādu uzlabojošu elementu, lai tos akcentētu kā būtisku ūdens sastāva īpašību. Viss atkarīgs no konkrētā minerālsāļa koncentrācijas.

Katra ūdenī esoša elementa koncentrācija nosaka ūdens dabu un arī efektu, ko no tā sagaidīt.

Piemēram, visos ūdeņos ir noteikts magnija daudzums. Bet, lai ūdeni likumīgi raksturotu kā magniju saturošu, tam ir jābūt vismaz virs 50 mg/l magnija. Un ar magniju bagāts ūdens saturēs vairāk nekā 150 mg/l. Tāpat arī ar visiem pārējiem elementiem, kas sastopami ūdenī.

Ūdens izvēles lietotnē, var atrast visus ūdeņus pēc tā dominējošā elemnta vai dažādiem citiem vērtību parametriem. 

Ūdens ādai ar papildus vērtību

Ādu un veselību uzlabojoši ūdeņi noteikti ir dabīgie ūdeņi, kuriem no dabīgā sastāva neizfiltrē ādai un veselībai svarīgos ūdenī esošos mikro un makro elementus: kalciju, magniju, kāliju, cinku, varu, selēnu un silīciju.

Kas attiecas uz ādas veselību, kā īpaši nozīmīgu no iepriekš norādītajiem elementiem var minēt tieši silīciju (Si).

Mikro elements silīcijs ūdenī lielākoties sastopams dažādās formās (H2SiO3, HSiO3, SiO3).

Pietiekams silīcija daudzums organismā svarīgs visās vecuma grupās. Silīcijs labvēlīgi ietekmē kolagēna un elastīna sintēzi, uzlabo organisma kalcija uzņemtspēju. Silīcijs palīdz stiprināt ķermeņa saistaudus — muskuļus, cīpslas, matus, saites, nagus, skrimšļus un kaulus — un ir svarīga sastāvdaļa veselīgas ādas uzturēšanā. Ne velti silīciju  uzskata par absolūto skaistumu vairojošo mikroelementu.

Silīcija trūkums var izraisīt ādas elastības zudumu, kas rada priekšlaicīgu novecošanos un lēnāku ādas brūču dzīšanu.

Nepietiekams silīcija daudzums var izraisīt arī kalcinātu veidošanos, miokarda infarkta riska palielināšanos un citas problēmas, kas saistītas ar kalcija pārdozēšanu un nepārstrādāšanu.

Lielos daudzumos silīcijs ūdeņos  sastopama ļoti reti, bet atsevišķos ūdeņos silīcijs ir pietiekams, lai no tā būtu jūtams efekts. Ūdeņus, kas satur vairāk par 25mg/l  silīcija, var saukt par silīciju saturošiem, veselību un skaistumu vairojošiem ūdeņiem.

Pareizi izvēlēts ūdens var būt lielisks dabīgā silīcija un citu elementu ieguves avots, jo mikro un makro elementi no dabīgajiem ūdeņiem organismā uzsūcās vēl efektīgāk, nekā no pārtikas vai sporta uztura piedevām.

Ūdens izvēles lietotne PickAqua ļauj viegli orientēties visu Latvijā nopērkamo ūdeņu sastāvā, kā arī ļauj meklēt ūdeņus tieši pēc konkrēti izvēlētā minerālsāļa.

Seko PickAqua Instagramā: @PickAqua

 

Raksts tika veidots sadarbība ar veselības žurnālu Arsts.lv

Ūdens dzeršana nav vienas dienas akcija, tas ir dzīves stils.

Padalīties:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on vk
VK
Share on odnoklassniki
OK
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Dive deep into the subject of water with PickAqua app:

Related articles
Ikvienam būtu jāprot atšķirt “sadeguša” ūdens garšu. Bet kā to atšķirt?

Ikvienam būtu jāprot atšķirt “sadeguša”...

Atplaukstot vasarai, pieaug patērētā ūdens daudzums un risks piepildīt savu organismu ar sabojātu (“sadegušu”) ūdeni. “Sadedzis” ūdens ir tāds, kas uzglabājies PET pudelē un ilgāku laiku pārkarsis saulē. Šādu pārkarsētu…
Ūdens uzglabāšanas zelta likums

Ūdens uzglabāšanas zelta likums

Īpaši svarīgi mammām un bērniem! Ko nekad nevajadzētu darīt ar ūdeni, lai dzīvotu ilgi un veselīgi. Kā karstā laikā uzglabāt ūdeni pudelēs? Nav vēlams ūdeni uzglabāt tiešos saules staros ne…

Latest articles​

Каждый должен научиться различать вкус «горелой» воды

Каждый должен научиться различать вкус «горелой» воды

С наступлением лета количество потребляемой воды увеличивается, и увеличивается риск наполнить организм поврежденной («сгоревшей») водой. «Сгоревшая» вода – это вода, которая хранилась в ПЭТ-бутылке и длительное время перегревалась на солнце. Не рекомендуется пить такую ​​перегретую воду даже в остывшем виде.…
Todos deberían aprender a distinguir el sabor del agua "quemada". Como hacer lo?

Todos deberían aprender a distinguir el sabor del agua "quemada". Como hacer lo?

A medida que avanza el verano, aumenta la cantidad de agua consumida y aumenta el riesgo de llenar su cuerpo con agua dañada ("quemada"). El agua "quemada" es agua que se ha almacenado en una botella de PET y se…
Ikvienam būtu jāprot atšķirt “sadeguša” ūdens garšu. Bet kā to atšķirt?

Ikvienam būtu jāprot atšķirt “sadeguša” ūdens garšu. Bet kā to atšķirt?

Atplaukstot vasarai, pieaug patērētā ūdens daudzums un risks piepildīt savu organismu ar sabojātu (“sadegušu”) ūdeni. “Sadedzis” ūdens ir tāds, kas uzglabājies PET pudelē un ilgāku laiku pārkarsis saulē. Šādu pārkarsētu ūdeni nav vēlams dzert arī tad, kad tas ir atdzisis.…
Jeder sollte lernen, den Geschmack von "verbranntem" Wasser zu unterscheiden. Wie kann man es lernen?

Jeder sollte lernen, den Geschmack von "verbranntem" Wasser zu unterscheiden. Wie kann man es lernen?

Mit fortschreitendem Sommer steigt die verbrauchte Wassermenge und das Risiko, Ihren Körper mit beschädigtem ("verbranntem") Wasser zu füllen, steigt. „Verbranntes“ Wasser ist Wasser, das in einer PET-Flasche gelagert und lange in der Sonne überhitzt wurde. Es ist nicht ratsam, solch…
Everyone should learn to distinguish the taste of "burnt" water. How to do it?

Everyone should learn to distinguish the taste of "burnt" water. How to do it?

As summer progresses, the amount of water consumed increases and the risk of filling your body with damaged ("burnt") water increases. "Burnt" water is water that has been stored in a PET bottle and overheated in the sun for a…
Agua, piel, belleza y salud

Agua, piel, belleza y salud

No es secreto que el ser humano está literalmente hecho de agua.Es difícil imaginar una buena salud de la piel sin tomar suficiente agua a diario. Sin embargo, la composición y calidad del agua que utilizamos y la técnica de…
Wasser, Haut, Schönheit und Gesundheit

Wasser, Haut, Schönheit und Gesundheit

Es ist kein Geheimnis, dass der Mensch fast wörtlich aus Wasser besteht.Eine gute Hautgesundheit ist schwer vorstellbar, ohne täglich ausreichend Wasser zu trinken. Nicht weniger wichtig sind jedoch die Zusammensetzung und Qualität des verwendeten Wassers sowie die Technik der Wasseraufnahme…
Вода, кожа, красота и здоровье

Вода, кожа, красота и здоровье

Не секрет, что человеческий организм буквально состоит из воды.Хорошее здоровье кожи трудно представить без ежедневного употребления достаточного количества воды. Однако не менее важны состав и качество воды, которую мы употребляем, и сама техника водозабора.Многие наверняка замечали, что на состояние кожи,…

Welcome! Do you like cookies?

Of course you do! Everyone likes cookies. Speaking of which, we just need to let you know this website stores cookies on your computer to improve your user experience.

To learn more please see our Cookie notice and our Privacy notice.